Sügisene part

Käib peaaegu juba kuu teine pool ja ma annan endast alles teist korda märku.. Jah, mul on tõesti veidi häbi. Aga sellest pole ju midagi hullu, meil kõigil on teatud asjadest aeg-ajalt puhkust vaja ja nii edasi. Et mõne aja pärast uue tuhinaga edasi minna.
Parti tervena küpsetasin mõned aastad tagasi, kui mitte isegi 4, ja mälestused sellest on head. Tegin seda jõulu ajal ja kuivatatud ploomidega. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid hoopis pakuks teile proovimiseks hoopis üht suhteliselt sügisest retsepti.
Kui on eriti head tutvused mõne linnukasvatajaga, siis võib olla võimalus isegi värsket parti saada. Aga kuna mul selliseid sidemeid pole, pean leppima poest ostetuga. Õnneks on poodidesse aina rohkem müügile ilmunud külmutatud parte, ei pea ainult Stockmannist ostmas käima.

1 terve sulanud part
1 pudel extra stout Guinnessi
5-6 keskmist kõvemat hapukat õuna
0,5 kg porgandeid
2 tl võid
soola
musta pipart

Pese part seest ja väljast, kuivata köögipaberiga ja hõõru kokku soolaga. Täida sisemus neljaks lõigatud õuntega ja aseta ahjuvormi. Kalla üle õllega ja pane 200°C ahju umbes 1,5 tunniks. Kasta parti aeg-ajalt. Porgandid lõigu parajateks tükkideks ja prae võis pannil poolkrõmpsuks.

Sõime juurde pardi kõhust tulnud õunu ja pannil praetud võiporganeid. Tugevat õllemaitset ei tasu karta, see peaaegu kaob ning allesjäänud sobib hästi kokku kõige muu taldrikul olevaga.
Parti pole mõtet liig kaua ahjus hoida, profid pidavat rääkima, et pardiliha peab seest veel veidi roosakas olema. Muidu läheb liig vintskeks. Seda olen isegi kogenud, küll mitte terve pardi küpsetamisega vaid filee valmistamisega.

You may also like...

2 Responses

  1. KARDEMON says:

    kas “veidi roosakas” kontrollimiseks on muid võimalusi ka peale termomeetri või liha küpsemisajal sisselõikeid tehes tuvastamine? et kuidas Sa selle õige aja tuvastad ? :p

  2. Kärt says:

    Noh, eks kõige õigem oleks seda teha lihatermomeetriga eksjuonju, et mingi teatud numbri juures võtad liha ahjust välja aga ma nii äge ei ole :P Sellega on see, et kana ja pardiga olen ma arvestanud umbes 1 tund 1kg kohta, et ehk kui part on 1,5 kilone siis 1,5 tundi on ka ahjus. Teine variant on see, et torkad mingi terava asjaga liha sisse (nt. vardaga) ja kui väljatulev vedelik on verine, siis on veits vara veel (eriti kehtib see kana puhul). Aga pardi puhul, peaks ta veits roosakas olla.. Aga ma muidugi ei pretendeeri mingile ainutõele siin, see on lihtsalt viis, kuidas ma olen hakkama saanud :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *